Final Program
Wednesday, September 27
09.00-09.30 Registration and Opening
09.30-10.30 Invited Talk
- Application Development with the CHIP System
Helmut Simonis
10.30 Coffee Break
11.00-12.30 Constraint Logic Programming
- A Framework for Symbolic Simulation of Hybrid Systems in Constraint
Logic Programming
Luis Urbina and Günter Riedewald
- Analysis of Robotics Applications in CLP
Luis Urbina
- Ein effizientes constraint-logisches Verfahren zur Eingrenzung der
optimalen Lösungen von Problemen der Ablaufplanung
Hans-Joachim Goltz
12.30 Lunch
14.00-15.30 Theorem Proving
- From Theorem Proving to Logic Programming
Ulrich Furbach
- A Theorem-Proving approach to CLP
Gerhard Wetzel, Robert A. Kowalski and Francesca Toni
- LeanEA; A Lean Evolving Algebra Compiler
Bernhard Beckert and Joachim Posegga
15.30 Coffee Break
16.00-17.30 Types and Analysis
- Typen für logikbasierte aktive Objekte
Franz Puntigam
- Polymorphe Typinferenz für Prolog
Jörg Zimmermann
- Complete Analysis for Definite Logic Programs
Dmitri Boulanger
17.30-18.30 GLP Meeting
Thursday, September 28
09.00-10.00 Invited Talk
- Integrating records into concurrent constraint programming:
A case study for DFKI Oz
Peter Van Roy
10.00-10.30 Constraint Logic Programming
- Constructive Disjunction in Oz
Tobias Müller and Jörg Würtz
10.30 Coffee Break
11.00-12.30 Constraint Logic Programming
- Co-ordinating Parallel Computation through Equational Constraints
Manuel M.T. Chakravarty, Yike Guo, Martin Köhler and Hendrik C.R. Lock
- Cardinality-Operator & Constraint Hierarchien: Metaconstraints
zur Behandlung weicher Randbedingungen
Wolfgang Grund and Astrid Schmücker Schend
- Integration of Ordered Constraint Hierarchies Based on a Non-Trivial Error
Function in CLP(FD)
Armin Wolf
12.30 Lunch
14.00-15.30 Natural Language and Program Transformations
- Attempto: Specifications in Controlled Natural Language
Rolf Schwitter, Bernhard Hamburger and Norbert Fuchs
- Program Transformations for Constraint-Based Grammar Formalism
Annette Opalka and Ingo Raasch
- Interprozedurale Registerallokation durch Quelltexttransformationen
Ulrich Neumerkel
15.30 Coffee Break
16.00-17.00 Implementation and Verification
- Partielle Maschinencodegenerierung für binäres Prolog
Marinos Yannikos
- Verifizierte Implementierung funktional-logischer Sprachen
Andy Mück
19.00 Workshop Dinner
Friday, September 29
09.00-10.00 Invited Talk
- Extended Logic Programs with Dynamic Preference Information:
Extended Abstract
Gerd Brewka
10.00-10.30 Theorem Proving
- Variationen über ein Thema: Suchstrategien und Datenstrukturen für
SATCHMO-Beweiser
Francois Bry and Rainer Manthey
10.30 Coffee Break
11.00-12.30 Semantic
- On Modularity Properties of Partial Semantics for Disjunctive Logic
Programs
Thomas Eiter and Nicola Leone
- Mixed Fixpoint Theory for Disjunktive Deductive Databases
Dietmar Seipel, Ulrich Güntzer
- A resource-oriented deductive approach towards hierarchical planning
Kerstin Eder, Steffen Hölldobler and Michael Thielscher
Last change by
Andi Krall
on September 21 1995.